Zpět na tiskové zprávy

Cena Magnesia popáté podpoří mladé filmové talenty

15. 01. 2015 Cena Magnesia popáté podpoří mladé filmové talenty

Upozorňovat na kvalitní české studentské filmy, zajistit jim náležitou viditelnost a pěstovat dlouholetou tradici české kinematografie – právě takový je cíl kategorie Cena Magnesia za nejlepší studentský film udělované v rámci výročních filmových cen Český lev. 

Dalším cílem této kategorie jsou podpora začínajících umělců a také motivace studentů filmových škol pro jejich další tvůrčí práci. Cena Magnesia za nejlepší studentský film je vyhlašována společností Karlovarské minerální vody, a.s. ve spolupráci s Českým filmovým centrem (ČFC) a Českou filmovou a televizní akademií letos již popáté.

Letošní ročník

Do jubilejního pátého ročníku výběrová komise Českého filmového centra vybrala  20 hraných, animovaných, dokumentárních i experimentálních snímků rozsahem nepřesahujících 40 minut, které splňují podmínky pro získání Ceny Magnesia za nejlepší studentský film.

„České filmové centrum už mnoho let věnuje velkou pozornost krátkému filmu. Právě u nás, na základě naší výzvy, se každoročně sejde veškerá česká krátkometrážní produkce. Kromě výběru studentských filmů pro Cenu Magnesia každoročně sestavujeme DVD kolekci, která obsahuje ty nejzajímavější krátké filmy daného roku – včetně studentských.  Kolekce slouží hlavně k propagaci českého krátkého filmu v zahraničí, úspěšně ho prezentujeme na nejdůležitějších festivalech a trzích,“ dodává Markéta Šantrochová z ČFC. 

Z dvaceti kandidátů doporučených výběrovou komisí ČFC nominuje porota sestavená z členů České filmové a televizní akademie a jednoho zástupce Karlovarských minerálních vod pět filmů, ze kterých v dalším kole vybere vítěze. Ten nejlepší snímek bude vyhlášen během slavnostního předávání filmových ven Český lev 21. února 2015 a bude oceněn finanční odměnou 100.000,- Kč věnovanou společností Karlovarské minerální vody.

Cena Magnesia a naše podpora mladých českých filmových talentů trvá již pět let. Česká kinematografie má dlouholetou tradici a díky jejím velkým osobnostem, ať už režisérským či hereckým byla a je stále oceňována po celém světě. My chceme tuto tradici udržet, podporovat a umožnit, aby trvala i v budoucnu. Dáváme proto těm nejlepším filmovým studentům do vínku možnost svou tvorbou lépe zviditelnit,“ vysvětluje Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod.

V rámci prvních čtyř oceněných filmů se ukázalo, že tato podpora přinesla své ovoce. Dva z filmů byly nominovány na studentského Oscara a poslední oceněný film Malý Cousteau byl v roce 2013 oceněn na festivalu Blue Ocean ve Spojených státech jako nejlepší studentský film. Věřím, že i nadále bude díky ceně Magnesia slavit český film úspěch jak u nás, tak v zahraničí a možná se v budoucnu jeden z oceněných dočká svého Českého lva nebo dokonce Oscara,“ doplňuje Alessandro Pasquale. 

Cena Magnesia mi dopomohla k mnoha zahraničním kontaktům a především mi dala chuť do nové práce. I finanční odměna je samozřejmě dobrým hnacím motorem do další práce, peníze spojené s cenou za film „Malý Cousteau“ jsou finanční injekcí do startu nového projektu, kterým je krátký kombinovaný film,“ říká o Ceně Magnesia jeden z jejích vítězů, Jakub Kouřil.

Jeho slova potvrzuje i další z oceněných, Jakub Šmíd. Ten finanční odměnu spojenou se ziskem Ceny Magnesia  použil na dofinancování svého magisterského filmu Amanitas, který na letošním Famufestu získal cenu za nejlepší kameru, režii a cenu diváků.

Předchozí oceněné filmy

Během předešlých ročníků udílení Cen Magnesia za nejlepší studentský film byli oceněni následující tvůrci:

2010 – Libor Pixa s animovaným snímkem Graffitiger: Příběh namalovaného osamělého graffiti-tygra, jehož domovem jsou zdi a fasády pražských domů. Město plné posprejovaných špinavých uliček a zákoutí je divokou džunglí, kde tygr hledá cestu ke své ztracené lásce.

  • Film Graffitiger byl v roce 2011 nominován také na Studentského Oscara.

2011 - Jakub Šmíd – Neplavci: V rekreačním středisku, kam přijela šestnáctiletá Vendula, se neděje vůbec nic. Jen parta místních teenagerů popíjí a zabíjí svůj čas během čekání na chvíli, kdy se místní bazén napustí. 

  • Snímek Neplavci mohli vidět i diváci na mnoha mezinárodních filmových festivalec, například BFI London, Les Nuits en Or Paris, Premiers Plans Anger, Go Short Nijmegen, Prague Short Film Festival a dalších.

2012 – Jakub Kouřil – M.O.: Krátký film M.O. kombinuje animaci a hrané sekvence a vypráví příběh osamělé starší dámy, která si pro zpestření svých dní objedná poštou mechanického dědečka. 

  • Film „M.O.“ se po zisku Ceny Magnesia na Českém lvu dostal také do úzké nominace na studentského Oscara a byl s úspěchem promítán na nespočtu zahraničních festivalů. 

2013 – Jakub Kouřil – Malý Cousteau: Osmiminutový animovaný film vypraví o malém chlapci, který v zasněženém velkoměstě touží po velkém podmořském dobrodružství. Film vznikl jako pocta Jacquesovi Cousteauovi. 

  • Snímek Malý Cousteau byl oceněn na festivalu BLUE Ocean Film na Floridě jako nejlepší studentský film. 
  • Malý Cousteau byl vyhlášen nejlepším snímkem studentského festivalu FAMUFEST 2013. 
  • Díky ocenění Cenou Magnesia na Českém lvu byl navíc francouzskou filmovou akademií vybrán v rámci festivalu „Les Nuits en Or“ do kompilace 30ti nejlepších krátkých filmů z celého světa za rok 2013.

Další informace o podpoře studentského filmu naleznete na: http://www.magnesia.cz/kultura/studentsky-film 

 

Tisková zpráva ve formátu PDF