Zpět na tiskové zprávy

Úspěšný projekt na znovuvyužití plastu PETMAT představí na Festivalu vědy své novinky

05. 09. 2017 Úspěšný projekt na znovuvyužití plastu PETMAT představí na Festivalu vědy své novinky

PET jako využitelný materiál v architektuře. I na tuto zajímavou prezentaci narazíte na zítřejším Festivalu vědy na Vítězném náměstí v Praze, který se koná od 8:30 do 18:00. Představí se zde různé obory vysokých škol zábavnou a interaktivní formou, mezi nimi i projekt studentů architektury ČVUT PETMAT, který funguje díky finanční podpoře Karlovarských minerálních vod, největšího výrobce minerálek ve střední Evropě, a věnuje se využití PETu v designu a architektuře.

Festival se koná již pátým rokem jako společný projekt vysokých škol, akademických a volnočasových institucí. Akce interaktivním způsobem a hravou formou představuje přírodovědné a technické obory. Účastníci festivalu si navíc mohou vyzkoušet nevšední vědecké pokusy.

Fakulta architektury ČVUT představí svůj projekt PETMAT, který se věnuje PETu jako využitelnému materiálu v architektuře. Studenti návštěvníkům předvedou vlastní patentované stavební cihly PETbrick, kterými se dá snadno realizovat výroba například bytových doplňků či nábytku. Na festivalu se můžete těšit také na pokusy s 3D tiskárnou, která dokáže vytvořit zajímavé výrobky z recyklovaných PET lahví.

Přijďte se zítra pobavit vědou a jejími možnostmi do velké vědecké laboratoře pod širým nebem na Vítězném náměstí v Dejvicích. Na PETMAT se můžete těšit následně i 15. 9. na akci Loučení s létem pro Prahu 4, kde bude mít PETMAT i nový experimentální stánek.

 

O projektu PETMAT z.ú.

Projekt PETMAT byl zahájen 1. července 2014 na Fakultě architektury ČVUT v Praze za podpory Karlovarských minerálních vod. Tým vědců, architektů a designéru pracoval na sekundárním využití plastu v architektuře v podobě vývoje cihly z recyklátu PET. Průmyslový vzor plastové cihly PET(b)rick byl registrován v únoru 2015, v květnu 2016 vývojový tým obdržel potvrzení o udělení patentu. Z PETbrick je možné stavět drobnou interiérovou architekturu, sedací prvky, bary, přepážky apod. Na EXPO 2015 v Miláně byly v českém pavilonu vystaveny prototypy 17 laviček z PETu. Kromě laviček z PETu byl významným počinem týmu vánoční strom z PET lahví, tzv. PET tree, který v minulém roce rozzářil prostory u Národní technické knihovny v pražských Dejvicích. Byl sestaven z pletiva, lanek a 12000 PET lahví, čímž upozornil na význam plastu, jeho využití a možnosti recyklace.

Tisková zpráva ve formátu PDF